EGG

/EGG
EGG 2018-09-21T11:22:21+00:00

badanie eegBadanie EEG jest badaniem czynności mózgu, które przeprowadza się za pomocą aparatu nazywanego Elektroencefalografem. Aparat ten zapisuje zmiany elektryczne, które powstają w miliardach komórek nerwowych mózgu. Taki zapis wskazuje przyczynę dolegliwości. Badanie nie jest bolesne, nie jest szkodliwe, bowiem w czasie badania zapisuje się wyłącznie czynność mózgu podobnie jak w czasie EKG zapisuje się czynność serca.

Badanie EEG jest zazwyczaj wstępem do treningu EEG Biofeedback lub MindFitness, ale może być również i często jest wykonywane niezależnie.

Wskazania do badania EEG

  • Rozpoznanie i dokładne określenie rodzaju napadów padaczkowych, śledzenie wyników leczenia w czasie.
  • Zaburzenia snu (trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, moczenie nocne, lęki, koszmary senne, bezdech senny).
  • Zaburzenia rozwoju psychoruchowego wieku dziecięcego.
  • Zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia nastroju, objawy depresyjne, lęki, podwyższona wrażliwość na stres.
  • Zaburzenia autoimmunologiczne (alergie)
  • Zaburzenia funkcji poznawczych i procesu uczenia się (od wczesnego dzieciństwa do okresu dorastania)
  • Przewlekłe bóle, zaburzenia wzroku, ogólne zmęczenie, nadmierna drażliwość
  • Nadpobudliwość psychoruchowa (hamowanie w zachowaniu, trudności z koncentracją
  • Zaburzenia pamięci, rozwoju mowy, jąkanie się.
  • Inne choroby takie jak: Parkinsona, Altzheimera

Przebieg badania

Badanie EEG, wykonywane przy pomocy komputera, prowadzi technik EEG, zapis zaś ocenia lekarz specjalista. Technik zakłada na głowę badanego specjalny czepek z elektrodami. Na skórę głowy w miejscu ułożenia elektrod wciska się za pomocą strzykawki z tępą igłą małą ilość żelu. Następnie badany kładzie się na łózko. Badanie EEG trwa zazwyczaj około 45 minut, w tym samo badanie około 30 minut, a przygotowanie do badania około 15 minut.

Badanie w czuwaniu

Badany leży spokojnie, nie napina mięśni, nie rusza się, nie mówi podczas badania, gdyż takie zachowanie mogłoby zniekształcić zapis EEG. Badający wydaje kilka razy proste polecenia, jak na przykład: „proszę otworzyć lub zamknąć oczy, oddychać głęboko lub oddychać normalnie”. W innej części badania dla oceny wrażliwości na światło podawane są przez kilka minut błyski świetlne przy oczach zamkniętych, niekiedy przedstawione są dodatkowe wzorce geometryczne takie jak: paski, kratki i szachownice.

Badanie we śnie

U małych dzieci, niespokojnych lub u dorosłych (jeśli wymaga tego sytuacja np. objawy występują we śnie lub lekarz tak zadecyduje), badanie przeprowadzane jest we śnie spontanicznym bez zastosowania jakichkolwiek leków w celu wywołania snu. Aby badany zasnął w pracowni, należy przygotować się do snu: umówić się na badania o takiej porze, kiedy dziecko zwykle zasypia w domu, zastosować wybudzenie w nocy i następnie nie dać spać. Rekomendujemy zastosowanie następujących praktycznych metod:

  • u noworodka i niemowlęcia po jedzeniu w pracowni dziecko zwykle zasypia;
  • u dziecka do 2 roku życia, należy umawiać się na EEG po godzinie 12 i wybudzić dziecko rano o godzinie 6;
  • u dziecka od 2 do 5 roku życia należy wybudzić dziecko o godzinie 4 rano i nie spać do badania;
  • u dziecka od 5 do 8 roku życia, należy położyć dziecko poprzedniego dnia o godzinie 23 i wybudzić o godzinie 4 rano;
  • u dziecka od 8 do 11 roku życia należy położyć dziecko poprzedniego dnia o godzinie 24 i wybudzić rano o godzinie 4 – wtedy badanie należy planować na godzinę 12 w dzień;
  • dziecku starszemu, od 12 lat i dorosłemu poleca się nie spać poprzedzającą badanie noc.

Przygotowanie do badania

Dzień przed badaniem należy umyć włosy bez stosowania żeli lub lakierów do włosów. Przed badaniem należy zjeść posiłek. Noworodki i niemowlęta powinny być nakarmione przez mamę dopiero w pracowni po nałożeniu na głowę czepka przez technika EEG, bowiem po zjedzeniu dziecko zwykle zasypia i zapis senności jest potrzeby do oceny. Przed badaniem technik będzie zadawał pytania, na które należy odpowiedzieć wyczerpująco: jak badany/dziecko się czuje, czy nie boli go głowa, czy dobrze spało w nocy, czy nie ma podwyższonej temperatury, jaki czas upłynął od ostatniego posiłku, kiedy był ostatni napad (u osób z padaczką), jakie leki bierze lub brał w przeciągu ostatniego miesiąca i inne ważne dane, które mogą mieć wpływ na wynik badania EEG. Nigdy nie należy odstawiać leków zapisanych przez lekarza przed badaniem EEG. Jeśli między badaniem EEG i wypisaniem skierowania na badanie lekarz zmienił leczenie, należy o tym poinformować technika EEG. Należy powiedzieć o wszystkich stosowanych lekach, również witaminach i lekach przeciwuczuleniowych.

Cena badania oraz inne warunki

Cena jednego badania EEG wynosi 140 PLN.

Uwaga: do 31 października 2018 obowiązuje promocyjna cena 130 PLN

Hilt Consulting – Pracownia EEG Biofeedback

mob. +48 601-246-028
tel. +48 (22) 711 8060
faks: +48 (22) 711 8160

adres: Okrężna 27, Bielawa, 05-520 Konstancin-Jeziorna

Informacje ogólne: poczta@hilt.pl
Zapisy: zapisy@hilt.pl