QEEG to badanie diagnostyczne wykonywane przy użyciu elektroencefalografii ilościowej. Metoda ta polega na zapisie aktywności elektrycznej komórek mózgowych w postaci cyfrowej z podziałem na zakresy odpowiadające poszczególnym rodzajom fal mózgowych (Delta, Theta, Alfa, Bety). QEEG jest metodą całkowicie cyfrową w odróżnieniu od tradycyjnej metody EEG przedstawiającej zapis fal mózgowych w postaci graficznej – krzywej EEG w której podstawą do interpretacji jest jej kształt.
Za pomocą elektroencefalografu odczytuje się wzorce fal mózgowych danej osoby. Wzorce te powinny odpowiadać informacjom podanym przez badaną osobę, lub w przypadku dziecka, przez jego opiekuna. Informacje te zbiera się w trakcie wywiadu, który jest przeprowadzany przed treningiem EEG Biofeedback (BFB).
Zarejestrowany zapis wzorca fal mózgowych danej osoby porównuje się z normatywną bazą danych w celu ujawnienia odstępstw od niej, lub stwierdzenia ich braku, jeżeli zarejestrowany zapis mieści się w normie właściwej dla danej grupy wiekowej.
Istniejące odstępstwa niełatwo dostrzec przeglądając jedynie surowy zapis EEG. W QEEG bada się także komunikację pomiędzy różnymi obszarami mózgu.
Uzyskane informacje służą do zaplanowania zestawu procedur treningu EEG Biofeedbacku (BFB).